همزمان با شب ولادت امام حسن مجتبی ( ع) و با حضور نماینده ولی فقیه در استان جشن گلریزان آزادی زندانیان جرائم غیر عمد در زاهدان برگزار شد

همزمان با شب ولادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (علیه السلام) با حضور جمع کثیری از مسئولین و خیرین زاهدان جشن گلریزان برای جمع آوری کمک های مالی به منظور آزادی زندانیان جرائم غیر عمد در این شهرستان برگذار شد.
در این جشن که با حضور برخی از مدیران استانی، شخصیت های اجتماعی، سران طوایف و… برگذار شد. نماینده ولی فقیه در استان در سخنانی  ضمن تبریک ولادت امام حسن مجتبی ( علیه السلام) با بیان حدیثی از آن حضرت گفت: به تعبیر امام حسن مجتبی ( علیه السلام) بالاترین جوانمردی حفظ دین است اما نه فقط حفظ دین خود انسان بلکه حفظ دین به معنای کامل تر. حفظ دین جامعه. اگر توانگران مالی در پرداخت دیون شرعی خود همّت کنند شاهد شکاف طبقاتی در جامعه نخواهیم بود. در جامعه اسلامی باید همه افراد چنان به وظایف خود عمل کنند که همه به دین خوشبین باشند به عبارت دیگر حفظ دین به آن است که نسبت به دیگران اولویت وظیفه داشته باشیم.
آیت ا… سلیمانی از عزت نفس نیز به جوانمردی یاد کرد و گفت : خوشبختانه تلاش دستگاه قضایی و زندان بر حفظ عزت نفس مددجویان است که اگر کمکی به زندانی می شود عزت نفس او حفظ شود .جوان مردی به این است که کرامت افراد جامعه را حفظ کنی.
رئیس ستاد دیه استان در تعریف جوانمردی به دقت در انجام وظایف اشاره کرد و گفت : اینکه در اعمال خود دقت نظر داشته باشیم و کارها را به خوبی انجام دهیم نیز از جوانمردی است. ستادیه در طول سال جلسات مستمر دارد تا به وظایف خود عمل کند و فقط به حرف رفع تکلیف نمی کند و ما هم باید کمک به این ستاد و کمک به زندانیان نیازمند را وظیفه خود بدانیم. توجه داشته باشیم که بعضی وقت ها زندانیانی که به زندان افتاده اند تقصیری ندارند بلکه تلنگری به زندگی آنها خورده که منجر به زندانی شدن آنها شده است.
نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت شرق کشور « ادا کردن حقوق » را هم از جوانمردی دانست و گفت : مؤمن ۳۰ مورد حق بر گردن مؤمن دارد که باید آنها را ادا کند. مگر می شود انسانی را در زندان ببینیم و چون نسبت فامیلی یا آشنایی با ما ندارد نسبت به آن احساس وظیفه نکنیم به صرف انسان بودن او بر ما وظیفه است که به او کمک کنیم اگر به دستورات دینی و سیره بزرگان و ائمه اطهار نگاه کنیم نسبت به حیوانات هم احساس وظیفه می کردند
آیت ا… سلیمانی در ادامه گفت : جوانمردی، دوست داشتن مردم است نه فقط دوست داشتن فرزند و پدر و مادر که این هنر نیست و همگان اینگونه اند، بلکه جوانمردی این است که انسان و بشریت را دوست داشته باشیم برگزاری جلساتی همچون جشن گلریزان تمرکز همین محبت است. اگرامروز و در اینگونه برنامه ها زمینه آزادی زندانیان را فراهم کنیم خداوند نیز در روز قیامت ما را آزاد خواهد کرد

رئیس کل دادگستری استان هم ضمن تبریک میلاد امام حسن مجتبی (علیه السلام)گفت : صدقه دادن از سنت های نبوی است و خداوند در قرآن به مؤمنین امر کرده است که صدقه بدهند و به پیامبر اکرم امر کرده که از مؤمنین صدقه بگیر تا به واسطه صدقه دادن اموال آنها و نیز جان و مال آنها تطهیر شود. چرا که صدقه  جوی روانی است که جان انسان را پاکیزه می کند.
حجت الاسلام حمیدی افزود : شما خیرین کار بزرگی میکنید که  رضایت خدا و پیامبر خدا در آن است. اگر چه شما این صدقه و کمک را به زندانی آبرومند نیازمندی که در زندان است میدهید اما در حقیقت این دست خداوند است که این صدقه را از شما میگیرد و این خود خداوند است که در مقابل به شما اجرو پاداش خواهد داد.
نائیب رئیس ستاد دیه استان در ادامه گفت : در سال گذشته یک رکورد در ستاد دیه استان در خصوص جمع آوری کمک های مردمی به ثبت رسید و امسال با توجه به این که قرار است در تمامی شهرستان ها و همچنین بخش های بزرگ و در بین برخی اصناف این همایش و جشن پسندیده برگذار شود پیش بینی می شود بالغ بر این مبلغ جمع آوری گردد.
امام جمعه موقت زاهدان با ذکر آماری از فعالیت های ستادیه استان گفت : از ابتدای سال ۹۶ تا کنون ۱۵۲ نفر زندانی جرائم غیر عمد به همّت ستاد دیه استان و کمک خیرین آزاد شده اند که از این تعداد ۲۳ نفر با موضوع دیه ، ۴۶ نفر بدهکار مالی و ۸۳ نفر با موضوع مهریه در زندان بوده اند. در حال حاضر نیز در زندان های استان ۷۳ نفر زندانی جرائم غیر عمد حضور دارند که بدهی آنها مبلغ ۴ میلیارد و پانصد میلیون تومان است.
امام جمعه مسجد مکی زاهدان  هم ضمن قدر دانی از برگزار کنندگان جشن گلریزان گفت : برپایی این مراسم و اهمیت قائل شدن برای کمک به زندانیان که با مسائل مالی و جرائم نا خواسته گرفتار هستند یک کار انسان دوستانه و خداپسندانه است و بسیار ارزشمند است که همه با هم تلاش می کنند تا مشارکت ایجاد شود و مشکل آنان حل شود و این را بدانید که هرکس به دیگران رسیدگی کند خداوند به او رسیدگی خواهد کرد.
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی با بیان این مطلب که جشن گلریزان سنت حسنه ای در نظام جمهوری اسلامی است گفت : این سنت حسنه و جاری مایه اجر و ثواب است لذا باید همه در این کار فعال باشند و از همدیگر سبقت بگیرند چرا که خداوند در خیرات ، سبقت گرفتن از یکدیگر را توصیه نموده است. لذا ما نه تنها در این کار شرکت می کنیم بلکه تأکید و اصرار داریم که خیرین در این زمینه فعال باشند این مبلغی که در اینجا هزینه می کنید بهترین هزینه ای است که انجام می دهید خصوصاً که این کار خیر در ماه رمضان انجام می شود.
وی در پایان سخنانش گفت : داشتن ثروت برای بهره مندی خود انسان چندان ارزش ندارد زمانی دارای ارزش می شود که برای رسیدگی به دردمندان از ثروت خود استفاده کنیم. امروزه اسراف نه تنها دامن ثروتمندان بلکه دامن گیر خیلی از مردم شده است که اگر همین ها صرفه جویی شود و از خرج های بی جا و خرج هایی که منع شده جلوگیری کنند خیلی از مشکلات جامعه حل می شود و به فقرا هم نوایی خواهد رسید.
مولوی نظیر احمد سلامی نماینده مردم زاهدان در مجلس خبرگان رهبری نیز طی سخنانی در این مراسم گفت : از بین نظام های مالی و اقتصادی جدی در دنیا تنها اسلام است که برنامه ای برای کمک به نیاز مندان و بینوایان جامعه دارد. در سایر نظام های اقتصادی اگر کمکی هم می شود بر اساس برنامه های سیاسی است اما وجه تمایز نظام مالی اسلام این است که این کمک دینی که از سوی همکیشان به بینوایان می شود جنبه عبادی دارد .
وی افزود : از بهترین حسنات ادخال سرور به قلب مومن است اینکه ازطریق مال و اموال و دارایی شما قلب مومنی شاد شود و مشکل همنوعی حل گردد این امر از بهترین اعمالی است که میتواند در پرونده اعمال انسان ثبت شود.

  

Print Friendly, PDF & Email

۲ دیدگاه ها

  1. با سلام
    لطفا در مورد تعاونی مسکن اداره زندان سیستان و بلوچستان که بعد از ۱۵ سال رفت به‌فنا وبرای اعضاء بدبخت و بیچاره که از همه جا مانده واز این جا رانده شدن

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*