معاون سلامت،اصلاح و تربیت زندانهای کشوردر نشست منطقه ای سلامت در زاهدان: اولویت کار در زندانها بهداشت و درمان است

معاون سلامت ، اصلاح و تربیت زندانهای کشور با حضور در نشست منطقه ای سلامت در زاهدان به ایراد سخن پرداخت . وی با تبریک ایام دهه فجر انقلاب اسلامی گفت : امام خمینی (ره)که ادامه دهنده حرکت انبیاء در مسیر تعالی انسانها بوده ، سه اصل مکتبی در اسلام را مورد توجه قرار داده که عنصر اصلی تشکیل نظام و انقلاب است. اولین اصل ، احیای کلمه الله و رضای الهی در تحقق این نظام بود ، که همه جا و در همه حال مد نظر آن بزرگوار بود. لذا این انقلاب خدایی بود و با نصرت الهی پیروز شد.اصل دوم اهتمام به جامعه مسلمین است. این موضوع در تمام سخنان امام (ره) مشهود است و از مبانی تشکیل حکومت اسلامی است و اصل سوم توجه به جامعه انسانی است. این اصل مورد تاکید پیامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار(ع) بوده است که جامعه انسانی صرف نظر از این که چه دین و چه اعتقادی دارند دارای ارزش است و باید به آن توجه شود.
حجتی پور افزود:یکی از مصداق های احترام و توجه به جامعه انسانی ، در زندانها و جامعه مددجویان است. یک عده انسان که مرتکب یک جرم ، خطا یا خلافی شده اند و برای آنان مجازات حبس تعیین شده است و در اختیار این سازمان قرار گرفته اند باید مورد توجه کارکنان قرار بگیرند و فارغ از ملیت ، دین ، نژاد و … به او خدمات رسانی شود.
معاون سلامت اصلاح و تربیت سازمان زندانهای کشور با اشاره به نشست منطقه ای سلامت در زندان گفت : این نشست مصوبه شورای معاونین سازمان است که با مسئولیت حوزه سلامت برگزار می شود تا هم افزایی دربخش سلامت انجام شود و از نقطه نظرات همکاران و جمع بندی تجارب آنان در مسیر اهداف اصلاحی و تربیتی حوزه بهداشت و درمان استفاده شود.
وی با طرح این سئوال که بهداشت و درمان مهم تراست یا فرهنگی و اشتغال گفت: اولویت کار در زندانها بهداشت و درمان است و این اولویت با مهم تر بودن تفاوت دارد. یقینا کار فکری ، فرهنگی و اعتقادی در همه جا اهمیت بیشتری دارد اما ابتدا باید بیماری های جسمی ، روحی و روانی مددجو حل شود، تغذیه و فضای استاندارد نگهداری او مورد توجه قرار گیرد بعد از اینکه این مشکلات را به حداقل رساندیم مباحث اصلاحی و تربیتی در حوزه های فرهنگی را لحاظ کنیم.
ایشان خطاب به حاضرین در نشست گفت برای افزایش کمی و کیفی خدمات بهداشتی و درمانی در زندانها و ارتقاء آن نیاز می باشد در چنین نشست هایی طرح هدف بشود و دیدگاه های کارشناسی به ستاد ارسال شود. از این روی انتظار دارم چند کار مهم دراین نشست انجام شود.اولین انتظار این است که خدماتی که در حوزه بهداشت و درمان در زندانها ارائه می شود تبیین گردد و مشخص شود چه میزان از این خدمات از قبل ظرفیت استان بوده است و چه میزان مبتنی بر ظرفیت درون سازمان. انتظار دوم تشریح موانع و مشکلات این حوزه است .بیشترین جلسات در حوزه سلامت و در بخش بهداشت و درمان بوده است که در آنها به مشکلات پرداخته شده است. اما امروز شما در کنار تبیین مشکلات به فرصت ها هم بپردازید و آنها را مطرح کنید چرا که مشاهده شده برای حل مشکلات فرصت هایی در انسانها بوجود آمده که می شود از آن تجربه در سایر استانها هم استفاده کرد.
حجتی پور نقد و بررسی سیاستهای ابلاغی را سومین انتظار خود از نشست منطقه ای دانست و گفت : کارشناسان در حوزه بهداشت و درمان دستورالعمل ها و بخش نامه هایی تهیه می کنند و سیاستهایی ابلاغ می کنند کسانی که نقدی دارند این جلسات بهترین فرصت برای مطرح کردن آن است تا به صورت صریح و کارشناسی در خصوص آن صحبت شود و مشکلاتی که در اجرا وجود دارد مورد توجه قرار گیرد.
معاون سلامت،اصلاح و تربیت سازمان کشور در بخش پایانی سخنان خود به نقش سازمان در تامین سلامت جامعه پرداخت و گفت: اکثر ورودی های زندان دارای بیماری های همراه هستند آنها در زندان غربالگری می شوند و شناسایی می شوند و این اقدامات نقش مهمی در تامین سلامت جامعه دارد. این نقش زندانها در جلسات استانی با ارگانهای مرتبط باید مطرح و تبیین شود. وقتی زندانها چنین سهمی در سلامت جامعه دارد ، به همین میزان باید مورد توجه قرار بگیرد و از امکانات بهداشتی و درمانی سطح جامعه هم استفاده کند.
شایان ذکر است در ادامه جلسه دکتر طباطبایی معاون دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان ، دکتر عبدی مدیر کل پزشکی قانونی استان و سرهنگ کفاش فرمانده بهداری رزمی سپاه در جنوب شرق کشور در سخنانی به تشریح فعالیت ها و همکاری های خود با زندانهای استان پرداختند که در پایان جلسه نیز از خدمات آنان تقدیر شد.

    

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*