حجت الاسلام و المسلمین هادی زاده مهمان« ضیافت اندیشه و قلم» زندان زاهدان : خود دانا پنداری مشکل امروز جامعه ماست

حجت الاسلام هادی زاده از نویسندگان برجسته استان سیستان و بلوچستان در ضیافت اندیشه و قلم زندان زاهدان که با هدف آشنایی مددجویان با نویسندگان استان و آثار آنان برگزار شد حضور پیدا کرد .
وی با ابراز خرسندی از توجه زندان ها به موضوع کتاب گفت : طبق آیات قرآن مجید پیامبر سه کار برای مردم انجام می داد که رئوس رسالت ایشان بود اول اینکه آیات خداوند را برای مردم یادآوری می کرد دوم آنها را تزکیه می داد و سوم کتاب و حکمت را به آنان نشان می داد . خداوند پیامبر را در جامعه ای مبعوث گردانید که تنها ۱۷ نفر با سواد وجود داشت آنهم سواد در حد خواندن و نوشتن اما این موضوع آنقدر در مکتب اسلام اهمیت داشت که پیامبر اسیران جنگی را در قبال آموزش خواندن و نوشتن به مسلمانان آزاد می نمود .
حجت الاسلام هادی زاده در بخش دیگری از سخنانش گفت : یک کتاب خواندن داریم که سطح ابتدایی است اما یک انس گرفتن با کتاب است . اگر انسان با کتاب انس گرفت نه تنها از کتاب خواندن خسته نمی شود بلکه حاضر به دل کندن از کتاب هم نخواهد بود چنانکه در احوال بزرگان و علما و اندیشمندان زیادی داشته ایم که ابتدای شب شروع به مطالعه کرده اند و چنان غرق لذت مطالعه شده اند که با صدای اذان صبح متوجه گذشت زمان شده اند .
این نویسنده برجسته استان افزود : ضعف برخی از افراد جامعه نادانی نیست بلکه خود دانا پنداری است خصوصا با پدید آمدن شبکه های مجازی اطلاعات سطحی در اختیار افراد جامعه قرار می گیرد که این احساس خود دانا پنداری را تشدید می کند در حالیکه مطالعه کتاب به اطلاعات انسان عمق می بخشد .
ایشان در ابتدا راهکارهای علمی و تجربی در خصوص چگونگی مطاله کتاب و انس گرفتن با کتاب بهمددجویان ارایه داد وگفت : باید مطالعه را از کتاب های کوچک و جذاب شروع کنیم تا مغز و چشم و ذهن ما با خواندن عادت کند ، خودرا به مطالعه چند صفحه کتاب در روز مقید کرده و بعد از هر مدتی میزان مطالعه را افزایش دهیم ، همیشه یک جلد کتاب جیبی به همراه داشته باشیم تا از فرصت های پیش آمده برای مطالعه استفاده کنیم ، کتاب خوبی که خواندیم را بهدیگران معرفیکنیم و در جمع هایی که هستیم به همدیگر کتاب معرفی کنیم ، در کنار همه نذرها هایی که انجام می دهیم نذر کتاب هم بکنیم که به اطرافیان کتاب هدیه بدهیم یانذر کنیم در ماه چند کتاب خوب به دیگران معرفی کنیم.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*