برگزاری نشست مشترک سرپرست اداره کل زندان های سیستان و بلوچستان و معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

به منظور ارزیابی عملکرد پایگاه سلامت و اجرای برنامه ملی واکسیناسیون هپاتیت برگزار شد:

نشست مشترک سرپرست اداره کل زندان های سیستان و بلوچستان و معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

 

به منظور ارزیابی عملکرد پایگاه سلامت امید که در هفته سلامت سال جاری در زندان زاهدان آغاز به کار کرده است و همچنین برنامه ریزی برای چگونگی اجرای برنامه ملی واکسیناسیون هپاتیت ب نشست مشترکی بین سرپرست اداره کل زندانهای استان سیستان و بلوچستان  و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به همراه کارشناسان مرکز بهداشت استان و مرکز بهداشت زاهدان در دفتر مدیر زندان مرکزی زاهدان برگزار گردید .

  دکتر طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این نشست ضمن تقدیر از همکاری اداره کل زندان های استان و زندان زاهدان در ایجاد فضای مناسب برای ارائه خدمات نظام سلامت گفت : از آنجا که اکثر مددجویان از یک بستر پرخطر اجتماعی وارد زندان می شوند زندان یک محل بسیار خوب برای شناسایی بیماران و برنامه ریزی برای آموزش و ارتقای سطح سلامت آنان است و این کار نه تنها به خود آنان کمک می کند بلکه به ارتقای سلامت جامعه هم کمک می کند .

دکتر طباطبایی افزود : حمایت های زندان در طی ۹ ماهه سالجاری  منجر به این شد که امروز یک الگوی خوب در سطح کشور برای همکاری و همفکری بین زندان و دانشگاه علوم پزشکی معرفی شود چرا که با راه اندازی پایگاه سلامت امید در زندان زاهدان همان بسته خدمتی نظام تحول سلامت که در جامعه و برای مردم خارج از زندان ارایه می شود در زندان نیز ارایه می شود بدین معنا که که یک قدم بزرگ در مسیر تحقق عدالت سلامت برداشته شده ونقش زندان در این موفقیت انکارناپذیر است .

وی در ادامه گفت : علاوه بر آموزش های مستمر و منظمی که از طریق این پایگاه به مددجویان ارایه می شود از امروز طبق یک برنامه منظم و روتین صد در صد مددجویان ، واکسن هپاتیت B دریافت  خواهند نمود و در کنار این برنامه غربالگری سل و ایدز نیز انجام خواهد شد .

سرپرست اداره کل زندان های استان سیستان و بلوچستان  نیز در این نشست از همراهی و همکاری دانشگاه علوم پزشکی تشکر نمود و گفت : شاید در ابتدای کار رسیدن به این سطح از  همکاری و مشارکت دور از انتظار بود اما چون هر دو مجموعه اتفاق نظر داشتند و چون خواستیم ؛ توانستیم موانع را پشت سر بگذاریم و به این موفقیت ها که بخشی از آن را آمارها نشان می دهد برسیم.

دکتر ناصرسلیمانی افزود : همه کسانی که به هر نحو در این موضوع دخیل بودند اهمیت کار در زندان و ارزش کار برای زندانیان که از آسیب پذیر ترین قشرهای جامعه هستند را می دانستند و به همین دلیل به اهدافی که تعیین کرده بودیم رسیدیم و حالا ارتقای این دستاوردها و موفقیت ها به سعی و تلاش و برنامه ریزی صحیح و دقیق همه ما بستگی دارد .

وی با اشاره به فعالیت های بسیار ارزنده مرکز مراقبت بعد از خروج زندان های استان به ویژه در زمینه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مددجویان ، خانواده آنان و زندانیانی که از زندان آزاد شده اند  گفت : این مکان را می توان از محل  های مناسب و بالقوه ای بر شمرد که در صورت برقراری تعامل مناسب بین مرکز مراقبت و دانشگاه  علوم پزشکی زاهدان به ویژه معاونت بهداشتی ، زندانیان پس از آزادی و همچنین خانواده های آنان نیز می توانند مشمول دریافت بسته های حمایتی سلامت قرار گرفته و در برابر آسیب ها ایمن شوند .

دکتر سلیمانی سرپرست اداره کل زندان های استان سیستان و بلوچستان  در سخنان خود خواستار استفاده از تجربه موفق پایگاه سلامت امید در زندان زاهدان برای راه اندازی پایگاه سلامت در زندانهای زابل و ایرانشهر شد .

در پایان این نشست حاضرین از پایگاه سلامت و اقدامات آن در بندهای مردان و زنان بازدید کردند و به تعدادی از مددجویان به عنوان نماد آغاز طرح واکسیناسیون ، واکسن هپاتیت ب تزریق شد .

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*