برگزاری دوره آموزشی ملکوت ویژه ورود به ماه مبارک رمضان در زندان زاهدان

با حضور مولوی شعلی بر و حجت الاسلام نصیری دوره آموزشی ملکوت ویژه ماه مبارک رمضان با موضوع اعمال و فضایل ماه مبارک رمضان در زندان مرکزی زاهدان برگزار شد .
مولوی شعلی بر در این دوره آموزشی گفت : رمضان ماه از بین بردن فاصله میان ما و خداست ، رمضان فرصت حیات جدیدی برای قلبهای مرده است . بزرگان دین در ماه رجب می کارند در ماه شعبان آبیاری می کنند و در ماه رمضان برداشت می کنند یعنی از ماه رجب برای ورود به ماه رمضان آماده می شوند و کم کم بر مستحبات خود می افزایند تا در رمضان به اوج برسانند .
این روحانی اهل سنت افزود : ماه رمضان یک فرصت برای بندگان است چرا که شیطان در این ایام در غل و زنجیر است و فرصتی است تا بندگان نفس را به کنترل درآورند و از ثانیه های پربها و پر ارزش این ماه بهره ببرند .
مدرس حوزه علمیه مکی زاهدان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: همه بدبختی های بشر ناشی از غفلت و گناه است خداوند بعد از ایمان نماز را قرار داد تا بوسیله آن اخلاق بشر را تنظیم کند و بشر را بوسیله نماز از گناه نجات دهد . اگر کسی اهل نماز هست ولی گناه هم می کند یقینا در نماز او اشکالی وجود دارد .
مولوی شعلی بر با توصیه بر استمرار به نماز در ماه رمضان گفت : هرچقدر انسان به خدا نزدیک شود به همان میزان از شیطان دور می شود ولی گاهی شیطان آنقدر به ما نزدیک شده که هنگام نماز هم ما را رها نمی کند ولی اگر اهمیت نماز را بدانیم وقت نماز از همه چیز جدا می شویم . خداوند حتی برای به دست آوردن رزق هم به اقامه نماز توصیه کرده است .و باید بدانیم رزق با داشتن دلار و طلا نیست رزق با اعمال است . رزق با جابجا کردن مواد مخدر که از دل آن هزار آسیب و گناه دیگر متوجه جامعه می شود ؛ نیست . رزق با ایمان به خداست خداوند وعده رزق داده است به شرطی که مومن و با ایمان باشیم که جوامعی که نافرمانی کردند را اگر چه رزق داد اما آنها را نابود کرد .
در ادامه این دوره آموزشی حجت الاسلام نصیری به ایراد سخن پرداخت و گفت : خواندن یک آیه از قرآن در ماه مبارک رمضان به مانند یک ختم قرآن در ماه های دیگر است و این هم نشان از برکت و عظمت این ماه است لذا در این ماه باید بیش از گذشته با قرآن انس بگیریم و در آیات و جملات و کلمات قرآن تفکر کنیم و آنها را در زندگی خود به کار ببندیم . همانگونه که صرف مراجعه به پزشک و صرفا دریافت کردن نسخه نمی تواند بیماری بیمار را درمان کند و باید بیمار نسخه پزشک را عمل کند و دارو را مصرف کند تا اثرش را ببیند ؛ قرآن هم که نسخه شفابخش زندگی فردی و اجتماعی بشر است اما نه فقط با حفظ کردن ، نه فقط با قاب طلا کردن آیات بلکه با به کار بستن و عمل کردن به دستورالعمل های آن .
وی افزود : ماه رمضان ماه استغفار است . همانگونه که زبان را از غذا می بندیم چشم و گوش و زبان هم باید روزه باشند و بالاتر آنکه از آنچه در ماه های قبل نیز غفلت کرده اند به درگاه خداوند استغفار کنند . استغفاری که همراه باتصمیم بر ترک دایمی گناه باشد خداوند توبه کننده را دوست دارد .
حجت الاسلام نصیری در ادامه سخنانش گفت : در روایات توصیه خاصی به دعا کردن شده است برخی از مسائل با دعا کردن و خواستن بنده از خدا عنایت می شود و اگر دعا نکنیم عطا نخواهد شد و برای این خواستن باید در حسابمان نزد خداوند عمل خیر داشته باشیم تا دعایمان پذیرفته شود . روزه داری یکی از همین امور خیر است و خداوند دعای روزه دار را خصوصا در هنگام سحر و افطار مستجاب می کند پس در ماه رمضان زیاد دعا کنیم و برای همدیگر نیز دعا کنیم .
شایان ذکر است در اثنای این برنامه آقایان حافظ محمد عمر خمر و روح اله باقری نیز به اجرای سرود و مناجات به درگاه خداوند و قرائت اشعاری در وصف ماه مبارک رمضان پرداختند .

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*